Akční kampaně našeho e-shopu DobreElektro.cz
212 243 722
Po - Pá 9:00 - 17:00
Zpět na všechny články

5 tipů, jak správně vybrat ledničku

Stojíte před výběrem nové lednice do své kuchyně? Nevíte, na co se při výběru zaměřit? V následujících řádcích se společně podíváme na praktické tipy a postupy, jak si pořídit perfektní ledničku, která bude splňovat všechny vaše požadavky. Je důležité si uvědomit, že lednička není pouze o vzhledu a rozměrech, ale také o celé řadě dalších důležitých vlastností.

1. parametr: Energetická třída 

Lednice spotřebují ze všech domácích spotřebičů nejvíce elektřiny. Jsou totiž neustále zapojené do zásuvky. 

Při výběru chladničky proto věnujte pozornost její energetické třídě a vyberte co možná provozně nejekonomičtější zařízení

Ještě donedávna se většina chladniček vlezla do tříd od „A“ do „A +++“. Avšak v roce 2021 došlo k radikálnímu zpřísnění kritérií a rozdělení do 7 kategorií - od A až po G.

V dnešní době se u lednic běžně setkáte s třídou E a D. U těch nejúspornějších modelů se dostáváme do třídy C, někdy dokonce do B.

2. parametr: Odmrazovací systém

Pro bezproblémový provoz chladničky je nutné její pravidelné odmrazování. Tím se zbavíte přebytečného sněhu nebo námrazy. U většiny moderních modelů je k dispozici automatický systém odmrazování

Ovšem rozmrazování s pomocí technologie No Frost je považováno za to vůbec nejmodernější a nejpraktičtější. U lednic značky BEKO se tato technologie jmenuje NeoFrost

Její princip spočívá v tom, že speciální ventilátor vytváří rovnoměrnou cirkulaci studeného vzduchu a zabraňuje tvorbě námrazy uvnitř komory. 

Čištění takovéto ledničky tedy nemusí probíhat tak často. Jednodušším systémem je pak ten založený na principu odkapávání, jehož hlavní výhoda je, že nepotřebuje ventilátor a v chladničce je zásluhou toho více místa. 

3. parametr: Hlučnost

Moderní lednice bývají téměř úplně tiché, nicméně není to pravidlem. Proto věnujte pozornost i hladině hluku - doporučená hlučnost chladničky je 40 dB

A proč jsou ledničky vlastně hlučné? Hladina hluku vydávaného chladničkou závisí na typu a počtu kompresorů.

Čím je model kompaktnější, tím je pravděpodobnější, že má pouze jeden kompresor, který dodává energii všem komorám. Dvoukompresorové modely obvykle distribuují energii po celém prostoru chladničky i mrazničky, tudíž jsou hlučnější. Hluk přidává též na ventilátor systému No Frost.

4. parametr: Detaily, které hrají zásadní roli

V neposlední řadě věnujte pozornost i drobným detailům. 

Jakým? Kupříkladu materiálu polic - ty skleněné jsou nejpraktičtější, protože jsou odolné, snadno se čistí a nebrání výhledu. Výhodné je též, když jsou police lednice navrženy tak, aby bylo možné si je uspořádat podle představ. 

Zkontrolujte i elasticitu těsnění dveří - pokud je guma ztvrdlá, dvířka pak nebudou přiléhat a hrozí tepelné úniky. 

Je též praktické, pokud jsou žárovky v lednici typu LED a jsou umístěny nikoliv na zadní stěně, ale po stranách nebo na stropě. Díky tomu uvidíte obsah chladničky vždy, i když budou police hustě zaplněny potravinami.

5. parametr: Myslete vždy na kvalitu

Lednice kromě toho, že by měla vyhovovat všem vašim představám, by měla splňovat i vysoké nároky na kvalitu. Jak by tedy měla vypadat ideální lednice? 

Například jako kombinovaná chladnička Beko CSA270M31WN. Ta nabízí antibakteriálně upravené těsnění díky němuž nehrozí, že bude uložená potrava napadena bakteriemi. Rovněž s ní získáte praktickou možnost otočení dveří a pokročilou technologii MinFrost. V neposlední řadě vyniká i svou tichostí - hlučnost je pouhých 38 dB.

Za zmínku ovšem stojí také chladnička Beko RCSA300K30SN. Ta nabízí úctyhodný objem chladničky 204 litrů. Objem mrazničky se třemi šuplíky je pak 87 litrů. Samozřejmostí u této lednice je i LED osvětlení na stropě. Skvělou vychytávkou je technologie MinFrost, díky které se vám v mrazničce bude tvořit mnohem méně námrazy než v jiných statických ledničkách.

Nejlepší ledničky seženete na DobréElektro.cz

Avšak to jsou jen dva představitelé moderních lednic. Na webu www.dobreelektro.cz pro vás máme přichystán široký výběr ledniček, které pokryjí všechny vaše potřeby. Moderní funkce, chytré technologie, dlouhá životnost a mimo jiné i krásný design, to je to, co všechny naše ledničky spojuje. 

Pořiďte si proto kvalitní a spolehlivou ledničku u nás. A pokud si stále nejste jistí s výběrem, pak vám rádi pomůžeme. 

Mrkněte na další články