Akční kampaně našeho e-shopu DobreElektro.cz
212 243 722
Po - Pá 9:00 - 17:00
Zpět na všechny články

Jak vybrat vestavnou ledničku

Vestavná lednice má oproti tradičně řešenému spotřebiči řadu předností. Jak si ovšem vybrat tu správnou? Na jaké parametry se při výběru zaměřit? Pojďme si to společně bod po bodu rozebrat.

Rozměry lednice

Lednice se vám musí v prvé řadě do vymezeného prostoru pochopitelně hlavně vejít. Než se proto vydáte zkoumat jakékoliv další parametry podrobněji, je potřeba se na ni podívat zvnějšku. A hlavně - důkladně ji přeměřit.

Co se týče hloubky, standardně se rozměr pohybuje okolo 45 - 55 cm. Šířku lednice je potřeba vybrat tak, aby odpovídala rozměru skříněk. Standardně je šířka 54 cm v případě instalace do skříňky, 60 cm v případě instalace pod pracovní desku bez skříňky. Výška je pak ryze individuálním parametrem.

S mrazící částí nebo bez ní?

Univerzální a oblíbenou alternativou je vestavná lednička s mrazákem. Nevýhodou je, že mrazící část má relativně malý objem.

Pokud mrazák budete chtít, musíte se rozhodnout, zda má být v horní nebo v dolní části ledničky

Mrazákem může disponovat jak klasická „velká“ lednice, která má přibližně 178 cm, tak i malé modely s výškou kolem 89 cm. Příkladem klasické lednice s mrazákem je model AEG SFB612F1AS.

Takzvané monoklimatické lednice nejsou mrazákem vybaveny vůbec. Do této kategorie patří Amica UVKS16149. Povětšinou počítají s tím, že domácnost disponuje velkým samostatným mrazákem. 

I tak ale u vestavné lednice musíte běžně počítat s tím, že má menší objem než klasický spotřebič, absencí mrazáku prostor neušetříte.

Celkový objem lednice

Celkový objem u vestavných ledniček činí 110 až 400 litrů. Z toho je nutné počítat 100 až 300 litrů na objem chladničky a 15 až 100 litrů pak připadá na mrazničku.

Jak velká lednička je dostačující? Požadovaný objem se pochopitelně odvíjí od jejího zaplnění. To souvisí s počtem osob, které ji budou běžně používat. Na jednoho člověka se obecně počítá cca 70 litrů užitného objemu.

Energetická třída

Energetická třída určuje, jak úsporný je váš spotřebič. Pro snazší orientaci běžného spotřebitele tak musí povinně každé zařízení být opatřeno energetickým štítkem.

Nové energetické štítky platné od loňského března odstranily matoucí označení sestávající se z tříd označených plusovým znaménkem, tedy A +++, A ++ a A +. Ty vzbouzely v běžném uživateli dojem, že se vlastně všechny lednice z tohoto pohledu od sebe příliš neliší. V nižších třídách navíc už téměř žádné produkty ani nebyly dostupné.

Nové značení reflektuje skutečné vlastnosti výrobků a zavádí tak třídy od A do G. Cílem spotřebitele by tedy mělo být vybrat si nejúspornější „áčkovou“ lednici.

Mrazicí výkon a akumulační doba chladničky

U ledničky s mrazákem bude potřeba si ověřit mrazící výkon. Ten určuje, jaké množství čerstvých potravin mraznička zamrazí za 24 hodin. Většinou to bývá od 2 do 33 kg.

Podobně se u chladniček a mrazniček uvádí akumulační doba. Ta určuje, jak dlouho spotřebič umí potraviny udržet v chlazeném nebo zmrazeném stavu i poté, co dojde k výpadku elektřiny. Tento parametry se pohybuje mezi 10 a 74 hodinami.

Požadované funkce vestavné lednice

Lednička může disponovat celou řadou užitečných funkcí, jako je beznámrazový systém NoFrost, který najdete kupříkladu u chladničky Electrolux LNT7TE18S, případně také antibakteriální ochranou.

V řadě z nich najdete také speciální nulové zóny s nižší teplotou, které slouží pro ukládání ovoce, zeleniny a syrového masa. Jednotlivé modely mohou disponovat také ventilátorem nebo displejem pro snazší ovládání.

Naopak v tomto segmentu neseženete, pozor, americkou lednici. A to z důvodu specifického umístění a rozložení dvířek. Potenciální výměna lednice by tak znamenala výrazný zásah do kuchyňské linky.

Hlučnost lednice

Specifikem vestavných lednic je to, že jsou méně hlučné než běžné spotřebiče. Nicméně i tak je hlučnost důležitým parametrem.

U většiny moderních vestavných chladniček se pohybuje v rozmezí 34 až 44 dB, lze je tedy považovat za tiché. Nicméně platí, že čím méně hlučná lednička bude, tím pro vás v domácnosti lépe. Ideálně tak volte tu, kde hlučnost nepřekračuje 35 dB.

Obraťte se s výběrem lednice na nás

Stále si nejste jisti, jak si vybrat tu pravou vestavnou lednici? Známe to. Množství parametrů může být někdy matoucí. Lednice navíc není spotřebič, který byste si vybírali denně a oprávněně tak požadujete, aby po nákupu sloužila řadu let. Obraťte se tak při výběru na nás na webu www.dobreelektro.cz.

Mrkněte na další články