Akční kampaně našeho e-shopu DobreElektro.cz
212 243 722
Po - Pá 9:00 - 17:00
Zpět na všechny články

Jaké parametry by měla splňovat správná sušička prádla?

Moderní sušička prádla je užitečným pomocníkem pro řadu domácností. Dokáže vám ušetřit hodiny času při věšení či žehlení prádla. Pokud ji proto ještě nemáte, zkuste o ní přemýšlet. Jak si vybrat tu správnou? Odpověď najdete právě zde.

Jaké jsou výhody sušiček prádla:

  • Sušičky znamenají především úsporu času
  • Není nutné věšet prádlo, což vám zejména v malém bytě ušetří i dost místa. 
  • Prádlo pověšené na slunci má navíc sklon k blednutí barev, což se v sušičce nestane.
  • Současně vám sušička na prádlo usnadní žehlení. Kromě košilí se prádlo už žehlit prakticky nemusí. Stačí ho pouze složit a vrátit do skříně. 
  • Sušením lze také odstranit žmolky či vlasy, ale také chlupy. Jde o vhodnou alternativu pro majitele domácích mazlíčků.

Technologie současných sušiček

Každý zájemce o sušičku by se jako první mezi technickými parametry měl zorientovat v tom, jakou sušičku si přeje. Technologie je dnes hlavně tato:

  • kondenzační sušičky

Kondenzační sušičky prádla

Kondenzační sušičky jsou vybaveny zásobníkem na ohřátý vzduch nasycený párou, který se ochladí, následně zkapalní a stane se z něj obyčejná voda. Jestliže nejsou napojeny na odpad, nádoba se musí pravidelně vylévat. Následně je nutné ohřátý vzduch zbavit vody a zamířit jej na prádlo.

Tyto sušičky používají k ochlazování kondenzátoru vzduch ve svém okolí. Bude-li tak vzduch od jiného zdroje ohřátý, účinnost sušení bude nízká.

Základními podtypy těchto sušiček jsou:

  • sušičky s topným tělesem
  • sušičky s tepelným čerpadlem
  • hybridní sušičky (tepelné čerpadlo + topné těleso)

Liší se podle zdroje, který má za úkol vzduch ohřívat.

Samostatná sušička versus pračka spojená se sušičkou

Nevýhodou zařízení, která spojují pračku se sušičkou, je vyšší spotřeba vody i menší kapacita bubnu. Před započetím sušení je tak nutné část prádla vyndat. Samostatná sušička tak sice neušetří místo v koupelně či jinde, ale představuje v zásadě výhodnější variantu.

Velikost sušičky

Standardní rozměr moderních sušiček prádla činí 85 × 60 × 60 cm. Slim modely umí zpravidla nabídnout hloubku skeletu již od 46 cm. Díky tomu je možné vybrat řešení variabilně na míru každému prostoru.

Spotřeba sušičky

Současné sušičky jsou již vysoce energeticky úsporné. Zorientovat se v sortimentu mohou spotřebitelé jednoduše podle energetických štítků. Na nich je možno nalézt tzv. energetickou třídu spotřebiče. Ten nejúspornější by měl být označen A+++.

Kterou sušičku vybrat?

Sušičky nabízí řada výrobců. Mezi ty nejznámější patří AEG, BEKO a Candy

Značka BEKO například přináší extra úzké sušičky označené slim vhodné i do panelákových bytů. Sušičky Candy jsou vysoce energeticky úsporné. AEG přichází s modely, pro které je charakteristická nejen energetická účinnost, ale i šetrnost k jemným tkaninám jako je hedvábí.

Zároveň může být sušička skvělým dárkem pod stromeček!

Pestrý výběr sušiček řady světových výrobců naleznete na webu https://www.dobreelektro.cz/prani-a-suseni/susicky/. Jsme specialistou na domácí spotřebiče. A pokud si nebudete vědět rady s výběrem, obraťte se na nás, rádi vám s výběrem pomůžeme.


Mrkněte na další články