Pračka s horním nebo předním plněním
V základu můžeme pračky rozdělit jednoduše na předem plněné a plněné vrchem. Nejrozšířenější jsou v praxi pračky s předním plněním. Mohou disponovat celou řadou pracích programů a dalších užitečných voleb a lze na ně umístit i sušičku.
Verze s vrchním plněním se dostupnými funkcemi hodí většinou pro nenáročné uživatele, ale na druhou stranu nejsou tolik náročné na prostor. Mohou tedy být i o něco levnější, jak dokazuje vrchem plněná pračka Candy CST 06LE/1-S.
Z hlediska financí se však může více vyplatit paradoxně pračka s předním plněním, neboť je lépe vyvážená, čímž dochází k menšímu namáhání vnitřní osy a ložisek. Má tedy „naději“ na delší životnost.
Velikost a rozměry pračky
Velikost je zásadním rozhodujícím faktorem pro výběr pračky. Do jisté míry souvisí s předchozím bodem. Pakliže šetříte každý centimetr, může vám víc vyhovovat vrchem plněná pračka, kterou můžete obestavět ze všech stran, neboť žádný prostor pro otevírání dvířek tento spotřebič nepotřebuje.
Pro domácnosti, kde není příliš prostoru, se hodí tzv. slim pračky, které nabídnou hloubku 33 až 50 cm, jako je například úzká pračka Electrolux PerfectCare 600 EW6S526WC.
Klasická předem plněná pračka má hloubku standardně 60 cm. Pračky s horním plněním mívají šířku kolem 40 až 45 centimetrů, hloubka je ale podobná, to znamená 60 cm.
Rozměry pračky tak ovlivní cenu primárně v kombinaci s typem. Samotný počet centimetrů úplně rozhodující není. V různých rozměrech lze sehnat už i technologicky velice pokročilé modely, malá pračka nemusí z tohoto pohledu být nijak ochuzena.
Kapacita pračky a objem bubnu
Posouzení kapacity pračky je rovněž podstatné. Odvíjí se od toho, kolik prádla potřebujete běžně vyprat. A to nejen dnes, ale i v budoucnu. Je proto lepší počítat s jistou „rezervou“, až se vám třeba rozroste rodina.
Jste doma sami nebo žijete nanejvýše s partnerem? Bude vám orientačně stačit kapacita bubnu přibližně 4 kg. Pro tříčlennou rodinu už je na místě zvolit přibližně 6 kg kapacity prádla. Pamatujte na to, že buben se plní maximálně z 80 %, aby mělo prádlo dost prostoru.
Je pračka s vyšší kapacitou dražší? Nutně to v tomto bodě platit nemusí, sehnat se dají i levnější modely schopné vyprat i 10 kg prádla.
Počet moderních funkcí pračky
Počet funkcí je hlavním parametrem, který dokáže cenu spotřebiče navýšit. Je otázkou, zda se tomu podvolit. Řada uživatelů totiž rozmanité programy stejně nikdy nevyužije a pere stále jen na několik základních programů. Klasický program je většinou ten na praní bavlny a disponují jím všechny přístroje.
Od pračky dále můžete v současnosti očekávat ještě minimálně i dětskou pojistku a možnost odloženého startu. Soudobé modely už většinou „umí“ i množstevní automatiku nebo využívají ochranu proti přetečení.
Sofistikovanější verze dále disponují i parními programy a v současnosti už můžete využít i řadu chytrých funkcí, kdy lze pračku ovládat též na dálku prostřednictvím aplikace v mobilu. Samostatnou kapitolu představují pračky s integrovanou sušičkou, jako je model Beko HTE7616X0.
Spotřeba pračky a její energetická třída
Náklady byste u pračky neměli řešit pouze v okamžiku jejího pořízení, ale i při pozdějším provozu. Naprostá většina současných praček patří do energetických tříd B, C a D. Nejlepší pračky pak najdete označené písmenem A. Pořízení pračky v „lepší“ energetické třídě vás přitom výrazněji finančně na počátku nezatíží.
A pozor, spotřeba elektřiny není jediným údajem, který je na štítku vyznačen. Účinnost odstředění určuje, kolik vlhkosti v prádle zůstane po ždímání. Nejlepší je tak zvolit pračku s účinností odstředění kategorie A nebo B.
Rozdíly nejsou jen v ceně
Pračky se tedy od sebe liší nejen cenou, ale i řadou důležitých parametrů. Zorientovat se mezi nimi pro vás nemusí být snadné. Potřebujete poradit? Obraťte se na nás na webu www.dobrelektro.cz. Jsme specialisté na domácí spotřebiče. Naši zástupci vám rádi pomohou s nákupem.