Akční kampaně našeho e-shopu DobreElektro.cz
212 243 722
Po - Pá 9:00 - 17:00
Zpět na všechny články

Kombinované chladničky vás překvapí pokročilými funkcemi i prostorovými možnostmi

Lednička je jedním z nejdůležitějších spotřebičů, které máme doma. Stále se nejvíce používají chladničky kombinované, které mají kromě chladící části i mrazák. Co byste měli zohlednit při výběru takové lednice? A jaké funkce vám dnes mohou tyto kombinované chladničky nabídnout? Na to jsme se zaměřili právě zde.

Velikost lednice a její správné umístění do kuchyně 

Ať už od své budoucí lednice očekáváte cokoliv, jedna věc je většinou jasná hned. Prostor, kam chladničku umístíte, máte většinou předem daný. 

Nezapomínejte ovšem na to, že by lednice měla mít okolo sebe nějaké místo navíc. Ideálně 1 cm ze stran a okolo 4 cm zezadu. Kolem lednice bude totiž proudit vzduch a lednička díky tomu bude fungovat tak, jak má. 

Vnější rozměry lednice už tedy znáte. 

Jaký je vhodný objem kombinované chladničky?

Objem u kombinovaných chladniček se uvádí hned ve třech číslech. Jedno vám udává celkový objem, druhé objem chladničky a třetí objem mrazáku. 

Otázka ovšem zní, kolik litrů skutečně potřebujete? A odpověď je v tomto případě velmi individuální. Záleží na vašem životním stylu, co nakupujete, ale také, kolik členů žije ve vaší domácnosti. Zohledněte i to, zda více plníte lednici nebo mrazák. 

Průměr uvádí, že na jednu osobu je ideální objem lednice 70 litrů, objem mrazáku pak 25 litrů, tedy celkem okolo 100 litrů. Pro tříčlennou domácnost by pak celkový objem lednice měl činit něco mezi 250 a 300 litry

Pokud si chcete koupit novou lednici, zvažte i to, zda se vaše rodina rozroste nebo jak rostou vaše děti. Pamatujte také na to, že by chladnička měla být ideálně zaplněna jen okolo 70 %, aby nebyly omezené její funkce a výkon. 

Mrazák a dveře 

Vyjasněte si také to, zda je pro vás lepší mít mrazák nahoře nebo dole nebo to, zda se budou dveře chladničky otevírat doprava či doleva. Tento problém dnes už ale naštěstí není neřešitelný. Výrobci totiž dělají dveře tak, že je lze přehodit na druhou stranu, například chladničky BEKO už tuto možnost nabízí celkem pravidelně. 

Energie a energetická třída lednice

Velmi diskutované téma při výběru lednice je samozřejmě její energetická náročnost. Neustálý provoz v horší energetické třídě se vám může velmi prodražit. 

Kombinované chladničky koupíte ve všech energetických třídách. Ty nejvíce úsporné jsou A až C. Akumulační doba vám udává, jak dlouho vydrží potraviny zamrazené po výpadku proudu. Přímo s tím souvisí i hlučnost lednice, která by měla být ideálně okolo 40 dB

Pokud máte kuchyni propojenou s obývacím pokojem, pak si vybírejte z méně hlučných modelů, aby vás lednice nerušila například při sledování televize.

Mrazák a výkon mrazení

Existují dvě hodnoty, které si lidé často pletou nebo je dokonce zaměňují, a to mrazicí výkon, který určuje kolik kg potravin se zamrazí za 24 hodin, a výkon mrazení, který se značí hvězdičkami, a je to teplota zmrazení

Pro běžnou rodinu by dvě nebo tři hvězdičky ze čtyř měly bohatě stačit. Také si dejte pozor na to, aby mrazák měl oddělenou regulaci teploty od ledničky. Budete tak moci vypnout jen mrazák nebo jen lednici, třeba kvůli letní dovolené. 

Funkce kombinovaných chladniček

Vývoj zasáhl i do světa lednic, a proto si dnes můžete vybírat z řady funkcí, které vám zajistí perfektní prostředí pro skladované potraviny a také vám usnadní údržbu jak chladničky, tak i mrazáku. 

No Frost 

Dnes už patří k naprostým standardům, že mají lednice funkci automatického odmrazování, kdy voda stéká žlábkem do výparníku. Jedná se o funkci, kterou by vaše chladnička rozhodně měla mít. 

Usnadní vám údržbu, bez namrzání není omezen provoz, ať už z hlediska výkonu nebo spotřeby. Technologie No Frost je beznámrazová, to znamená, že v lednici proudí jen studený, suchý vzduch. Prostředí je tak daleko hygieničtější. 

Total No Frost 

Jak chladicí, tak mrazicí část potřebují trochu něco jiného. Funkce Total No Frost značí, že má každá část vlastní chladicí systém a dva výparníky. 

Vzduch se tedy nemísí a v každé části proudí, jak je potřeba. Zaručuje delší čerstvost a svěžest uchovávaných potravin. U kombinovaných chladniček BEKO je funkce značená NeoFrost

Super chlazení/mrazení 

Šikovná funkce Super chlazení/mrazení vám za chvilku sníží teplotu v chladničce, popřípadě mrazáku. Využívá se po přidání věcí do lednice po nákupu. 

Teplejší věci z venku totiž oteplí celé prostředí včetně již umístěných potravin. Touto funkcí urychlíte ochlazení nových věcí a staré udržíte chlazené nebo mražené. Jakmile je vše dostatečně vychlazeno, lednice se přepne zpět do běžného režimu. 

Nulová zóna 

V chladničce je místo, kde budete moci teplotu snížit až k 0 °C. Potraviny jsou pak déle čerstvé a zachovávají si chuť, vůni i vitamíny

Vylepšením může být možnost regulovat vlhkost v této přihrádce. Pro ovoce a zeleninu může být i 90 %, pro maso stačí nejlépe 50 %. Názvy této funkce se u výrobců liší, ale většinou obsahují “fresh”. 

Značka BEKO má tuto přihrádku označenou jako Everfresh+, někdy dokonce s vylepšením. Osvětlení HarvestFresh střídá 3 barvy světla a tmu, aby co nejvíce připomínalo změny denního světla a noc. 

Někdy může být ve výbavě lednice i ionizátor, který pouští do vzduchu lednice záporné ionty a tím neutralizuje zápach a snižuje výskyt bakterií a mikroorganismů. 

Displej 

Všechny funkce jsou bezva, ale jestli je nějaká opravdu vynikající, tak je to displej. Máte díky němu přehled o teplotě a vše si jednoduše nastavíte přes dotykovou obrazovku. Nemusíte tak marně hledat správný knoflík ovládání uvnitř lednice. 

Výdejník vody a výrobník ledu 

Bývají umístěné na dveřích ledničky nebo mrazáku. Chlazenou vodu nebo led tak máte k dispozici bez nutnosti otevření lednice. 

6. smysl  

Moderní spotřebiče dnes mohou být vybavené i technologií tzv. šestého smyslu neboli senzorickou technologií. U ledniček to znamená, že umí zareagovat na zvýšení teploty uvnitř tak, že spustí rychlé chlazení. Chová se ekologicky a ekonomicky. 

Propojení s chytrou domácností

Některé chladničky mohou být vybaveny Smart funkcemi, jsou tedy připojitelné k chytré domácnosti a můžete je ovládat a kontrolovat třeba z mobilu. Lednice vám pak také připomene, co chybí. 

Jak na výběr vhodné kombinované lednice?

Při výběru nové kombinované chladničky si rozmyslete, které funkce požadujete. Při hledání té správné lednice se obraťte tam, kde opravdu ví, co prodávají. Možnou volbou je třeba náš e-shop www.dobreelektro.cz, kde vám rádi pomůžeme s výběrem. 

Kombinované chladničky BEKO jsou oblíbenou volbou, mrkněte třeba na: 

Mrkněte na další články