Akční kampaně našeho e-shopu DobreElektro.cz
212 243 722
Po - Pá 9:00 - 17:00
Zpět na všechny články

Návod:‌ ‌Jak‌ ‌správně‌ ‌odmrazit‌ ‌mrazák‌ ‌a‌ ‌ledničku‌

Pravidelné odmrazování mrazáku či ledničky je velmi důležité pro jejich správnou funkčnost. Ideální četnost by měla být nejméně 2x ročně. Jak na to a na co byste neměli při tom zapomínat? Poradíme vám v tomto článku.

Kdy a proč je potřeba odmrazovat mrazák nebo lednici

Pravidelné odmrazování mrazáku či ledničky je nutné, neboť námraza citelně snižuje efektivitu spotřebiče. Pokud zanedbáte odmrazování, časem to poznáte na účtu za elektřinu. Spotřeba se může po 1 cm námrazy zvýšit až o 75 %. Odmrazit byste spotřebič proto měli nejméně 2x ročně, případně častěji podle potřeby.

Moderní spotřebič si poradí sám

Modernější chladničky využívají princip chlazení studeným vzduchem, který cirkuluje uvnitř spotřebiče. Díky tomu se námraza netvoří a odmrazovat nemusíte nic.

Pokud se v zadní části vaší ledničky nachází otvor, možná máte doma také novější spotřebič s přímým chlazením. Tento otvor zároveň slouží pro odtok vody po rozpuštěné námraze. Někdy se však ucpe, takže se námraza začne tvořit. Pak jej postačí vyčistit.

Mrazáky stále je ale ještě povětšinou nutné odmrazovat, přestože některé už chytrou funkci No Frost využívají taktéž.

Odmrazujte nejméně 2x ročně

Jestliže váš přístroj nedisponuje funkcí No Frost, musíte na údržbu pamatovat sami. Vyberte si pokud možno zimní den. Možná vám to připadá úsměvné, ale ušetříte si stres nad tím, kam uskladnit potraviny, které bez nízké teploty ochotně podléhají zkáze.

Potraviny je potřeba řádně zabalit, poslouží vám například staré utěrky a ručníky, a uložit je někam na chladné místo. Uložit je můžete i do chladící tašky.

Přehledný návod na odmrazování

Spotřebič vypněte, ať už se jedná o ledničku nebo o mrazák, a odpojte od zdroje napájení. Vyndejte veškeré díly, jako jsou jednotlivé přihrádky.

Samotné odmrazení může trvat poměrně dlouho. Někteří proto lednici či mrazák ponechávají vypnutý dokonce i přes noc. Ne každý ale chce nebo může v daný okamžik čekat.

Urychlit celý proces můžete například horkou vodou. Stačí ji ohřát, nalít do hrnce a hrnec postavit dovnitř do spotřebiče. Podobně vám může pomoci i hadr namočený v teplé vodě.

Raději se vyvarujte metod, jako je používání horkého vzduchu z fénu. Ačkoli to někteří běžně praktikují, jde o postup, který může vést k poškození spotřebiče. Nepoužívejte ani ostré předměty, potřebujete-li si pomoci hrubší silou, vezměte si na pomoc nejlépe plastovou stěrku.

Uvolněný led je zapotřebí průběžně sbírat a vodu otírat. Možná bude navíc nutné postavit do mrazáku nebo ledničky nádobu, jestliže je námraza silná a vody odtéká příliš velké množství. Určitě totiž nechcete mít navíc vytopenou celou kuchyni. Proto je nutné spotřebič hlídat.

Některé mrazáky jsou již vybaveny odtokovým kanálkem, což vám tuto činnost ulehčí. Voda může kontrolovaně odtékat do připravené nádoby.

Po odmrazení lednici či mrazák umyjte

Po důkladném odmrazení následuje očista. Vnitřek ledničky nebo mrazáku umyjte. Postačí vám voda a mycí prostředek. Použít můžete obyčejný saponát na nádobí. Poté vše důkladně opláchněte, osušte a můžete přístroj zase zapojit a naskládat potraviny zpět.

Novou lednici najdete na DobréElektro.cz

A pokud hledáte novou lednici, lednici kombinovanou s mrazákem, anebo mrazák, vsaďte na DobréElektro.cz. Jsme specialisté na domácí spotřebiče a rádi vám pomůžeme s výběrem nové lednice či mrazničky. Kromě chladící techniky u nás najdete také myčky nádobí, pračky, sušičky, digestoře nebo třeba trouby.


Mrkněte na další články