Akční kampaně našeho e-shopu DobreElektro.cz
212 243 722
Po - Pá 9:00 - 17:00
Zpět na všechny články

Pozor! Mění se energetické třídy domácích spotřebičů!

Energetická třída je pro spotřebitele u spotřebičů velmi důležitým ukazatelem. Od března 2021 však nastanou v tomto směru citelné změny. Na co by si spotřebitelé měli dát pozor a proč? Co všechno se změní? A jak vás to při výběru konkrétních spotřebičů ovlivní? Na to si odpovíme právě zde.

Od března 2021 se změní energetické třídy praček, myček i chladniček

Změna se dotkne šesti skupin výrobků. Konkrétně půjde o:

  • myčky nádobí,
  • pračky a pračky se sušičkou,
  • ledničky a chladničky pro skladování vína,
  • svítidla,
  • elektronické displeje, včetně displejů televizorů a monitorů a digitálních informačních displejů,
  • chladicí spotřebiče s přímou prodejní funkcí.

Je za tím rozhodnutí Evropské unie, která též před dvaceti lety povinné opatřování spotřebičů energetickými štítky zavedla.

Systém se osvědčil, bylo však nutné provést jeho modifikaci vzhledem k tomu, že postupně se prakticky všechny spotřebiče přesunuly do nejvyšších kategorií. Výrobci navíc uváděli úsporu v procentech a mezi týmiž spotřebiči ve stejné energetické třídě panovaly značné rozdíly

Stávající systém proto bylo nutné zpřehlednit. Změna byla schválena už v roce 2019.

Zmizí „plusové“ třídy

To nakonec vyústilo ve sjednocení značení do tříd označených písmeny A až G. Z označování výrobků tedy nově vypadnou „plusové“ kategorie A+, A++ a A+++. Nejúspornější spotřebiče ponesou od března 2021 pouze označení A.

Pro spotřebitele to znamená, že si v počáteční fázi prakticky žádné výrobky v nejspornější třídě A nekoupíte. Není to však z toho důvodu, že by si stávající produkty „pohoršily“. Aktuální značení má mít pouze perspektivu do budoucna a pamatovat na budoucí vývoj. Nejvyšší energetické třídy by se tak měly zaplnit výrobky až v čase.

Přibydou i QR kódy

Změní se ovšem nejen označení energetických tříd. Známé energetické štítky navíc také dostanou novou podobu. Od nynějška na nich bude také QR kód. Výrobci jsou totiž již od roku 2017 povinni své zboží zapisovat do online databáze EU zvané EPREL. A právě díky QR kódu je zde snadněji dohledáte.

Pokud si spotřebitel kód načte, k čemuž mu bude stačit běžný smartphone, dostane detailní informace o konkrétním modelu, které by se mu měly stát nestranným vodítkem v tom, zda si jej koupit či nikoliv. 

Stále si nejste parametry konkrétního spotřebiče jisti? Obraťte se na specialisty z www.dobreelektro.cz, kde vám s výběrem rádi pomůžeme.


Mrkněte na další články