Akční kampaně našeho e-shopu DobreElektro.cz
212 243 722
Po - Pá 9:00 - 17:00
Zpět na všechny články

Příjemnější vaření a rychlejší úklid? To chce digestoř!

Digestoř by měla být samozřejmou součástí každé moderní domácnosti. Proč a jak vybrat tu správnou? Pojďme se na to podívat.

Proč byste si měli pořídit digestoř

Digestoř je pro kuchyni zcela zásadní. Dokáže totiž odstranit veškeré výpary z vaření, eliminovat nežádoucí pachy a odstranit všudypřítomnou vlhkost, čímž také zamezí tvorbě plísní.

Zvláště důležitá je v místnostech nedostatečně odvětrávaných, ale také v případě, že máte kuchyni spojenou s obývacím pokojem. V takovém případě potřebujete v obytné části vytvořit příjemné prostředí.

Způsob odtahu

Základní parametr u digestoří je typ odtahu. Pokud zvolíte odsávání, může být vyvedeno do komína, ventilační šachty nebo mimo stavbu. Odtahové digestoře jsou obecně výkonnější.

V některých případech to ale dispozice kuchyně neumožní, pak je nutné si pořídit digestoř, která pracuje v režimu tzv. recirkulace. Ta je schopna filtrovat vzduch přes filtry, odstraní tedy zápach a mastnotu. Vlhkost je ale nutné vyvětrat. 

Taktéž je potřeba nezapomenout na pravidelnou výměnu filtru. Příkladem recirkulační digestoře je například model Electrolux LFP216S.

Typ digestoře

Základním parametrem při výběru digestoře je také vhodný typ. Digestoře se dělí na vestavné a podvěsné, dále komínové, ostrůvkové, eventuálně ty zabudované ve varné desce.

Komínové digestoře charakterizuje vysoký výkon, což z nich dělá vhodné doplňky pro velké kuchyně. Příkladem takto koncipované digestoře je Beko HCP61310I

Ostrůvková digestoř vypadá obdobně, ale instaluje se do volného prostoru. Vhodná je hlavně do velkých kuchyní, které disponují linkou zabudovanou v ostrůvku.

Vestavná verze má o něco nižší výkon, ale nijak designově neporuší vzhled vaší kuchyně. I podstavná verze zabere relativně málo místa a může být použita v kuchyních menších rozměrů. Má ale nižší výkon

Digestoř zabudovaná do pracovní desky se hodí tam, kde vůbec není možné odsavač klasicky zabudovat nad desku.

Výkon digestoře

Výkon digestoře souvisí s velikostí prostoru, který potřebujete odsávat. Většina modelů je za hodinu schopna odsát zhruba 400 – 700 m³ páry. Nejvýkonnější varianty zvládnout až 1 200 m³.

V tomto bodě vás tedy bude čekat počítání. Objem prostoru vypočítáte podle vzorce: délka × šířka × výška = objem místnosti v m³

Následně tento údaj dosadíte do dalšího výpočtu: objem v m³ × 10 = výkon v m³/hod.

Hlučnost odsavače par

Hlučnost digestoře je parametrem, který s výkonem úzce souvisí. Čím je zařízení výkonnější, tím stoupá právě i hlučnost. O něco hlučnější také bývají recirkulační verze.

Zejména máte-li k dispozici menší kuchyni, případně máte tuto místnost propojenou s obývacím pokojem, trvejte na co nejnižší hlučnosti. To znamená, že by neměla překročit hodnotu 58 dB.

Materiál digestoře

Co se týče materiálového provedení, zvolte to, které se vám líbí a ladí do vaší kuchyně. Nejčastěji se digestoře vyrábějí z hliníku či nerezu, případně plechu, skla a smaltu. Nadčasové nerezové provedení nabízí mimo jiné odsavač Philco PEC 350 XR.

A pozor, preferujte z praktických důvodů co nejméně členité provedení. Minimum záhybů totiž znamená, že se „neodsoudíte“ k mimořádně složitému a únavnému čištění. Každou digestoř je určitě potřeba pravidelně otírat.

S výběrem digestoře vám pomůžeme

Nutných parametrů, které je potřeba při nákupu zohlednit, je však mnohem více. S výběrem konkrétního produktu vám rádi poradíme na webu www.dobrelektro.cz. Jsme experti na kuchyňské a domácí spotřebiče. Neváhejte se obrátit na skutečné odborníky.


Mrkněte na další články