Akční kampaně našeho e-shopu DobreElektro.cz
212 243 722
Po - Pá 9:00 - 17:00
Zpět na všechny články

Rozdíl mezi plynovým sporákem a indukční varnou deskou

Jestliže uvažujete o pořízení nového sporáku, určitě váháte mezi plynovým sporákem a indukční varnou deskou. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Jaké jsou mezi nimi rozdíly? A po jaké varné desce raději sáhnout?

Pořizovací a provozní náklady

Hlavním rozdílem mezi plynovým sporákem a indukční varnou deskou je především cena

Pořizovací cena indukční desky je vyšší, avšak časem se to odrazí na provozních nákladech. I když je indukční deska na elektřinu, je ve výsledku úspornější. 

Plyn totiž ohřeje hrnec pomaleji, i když je snadnější regulovat teplotu. S indukční varnou deskou je ohřívání rychlejší a efektivnější, tak se mohou vaše náklady na energie snížit o několik procent. 

Nevýhodou však je nutnost pořízení si speciálního nádobí, protože na indukční desce se nemohou používat staré typy hrnců.

Členitost sporáku a desky

Plynový sporák má kovovou mřížku, která se špatně čistí, když se jídlo z hrnce vylije na sporák. Také je potřeba občas pročistit trysky a členitost sporáku znesnadňuje čištění. 

Varnou desku stačí jen utřít, má vysokou bezpečnost a nemožnost se popálit nebo spálit utěrku či rukavici. Což se hodí obzvláště v domácnosti s malými dětmi.

Funkce navíc

Na plynovém sporáku je možné regulovat teplotu nebo pojistku, která plamen vypne. Indukční varná deska rozvádí teplo systematicky a má další funkce: 

  • Booster – rychlé ohřátí pokrmu, 
  • časovač – na nastavení času ohřívání, 
  • tlačítko Stop and Go – umožňuje přerušení a znovunavrácení se k vaření, 
  • Flexi zóna – nastavuje teplotu povrchu podle velikosti hrnce, 
  • Udržení teploty – kdy je uchováván pokrm teplý před konzumací, 
  • Dětská pojistka – která chrání před spuštěním desky dětmi, 
  • Automatické vypnutí – deska se vypne, když ji nepoužíváte.

Rychlost a hlučnost

Vaření na plynu je rychlá a levná klasika. Hodí se do domácnosti nebo větších kuchyní, má také tradiční retro vzhled, který všichni známe z domova. Nevydává žádný hluk a nabízí pocit otevřeného ohně, rychle se na ní dá zregulovat teplota. 

Indukční varné desky jsou vybaveny větrákem, který má ochlazovat součástky umístěné pod deskou, tak, aby se nepoškodily. Ten může způsobovat určitý hluk a také vibrace, jež mohou rozvibrovat menší hrnce.

Opravy plynového sporáku a indukční varné desky

Rozdíl mezi plynovým sporákem a indukční varnou deskou je i v možnosti oprav. Plynový sporák jde snadno opravit pouze vyměněním některých součástek. Oproti tomu oprava indukční varné desky je mnohem dražší a náročnější.

Co je lepší? Plynový sporák nebo indukční varná deska?

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv možnost, nákup se vám jistě vyplatí. Není totiž nic lepšího, než si pořídit nové spotřebiče do domácnosti. Zajišťují bezpečnost a dlouhodobou životnost. Na stránkách www.dobreelektro.cz najdete velký výběr plynových sporáků indukčních varných desek. Naši specialisté na domácí spotřebiče vám rádi pomohou s výběrem. Indukční deska Electrolux EIV 634 nebo plynová varná deska AEG HGB64420SM budou skvělí pomocníci ve vaší domácnosti.


Mrkněte na další články