Akční kampaně našeho e-shopu DobreElektro.cz
212 243 722
Po - Pá 9:00 - 17:00
Zpět na všechny články

Skvělý vánoční dárek pro domácí hospodyňku

Znáte ve svém okolí slečnu či dámu, která miluje pečení, vaření či jiné kuchtění? Pak máte o ideální dárek letos postaráno! Co takhle vsadit na novou troubu pod stromeček? No není to ten nejlepší dárek?! A aby nebyl doma nepořádek, jistě uvítá i myčku. Jak vybrat tu pravou?

Podle čeho vybírat myčku

Správný výběr myčky je ovlivněn několika základními parametry. Zejména jsou to:

 • typ myčky
 • velikost
 • kapacita
 • spotřeba
 • hlučnost

Správný typ myčky do bytu či do domu

Podle typu se myčky rozdělují na volně stojící, vestavené a stolní.

Volně stojící myčky mohou stát samostatně. Standardně u volně stojících myček lze demontovat horní desku. Tím se sníží výška spotřebiče na cca 82 cm a takto připravenou myčku lze zasunout pod pracovní desku. Výhodou je především to, že myčka nepotřebuje přední dřevěná dvířka ani sokl.

Vestavné spotřebiče jsou určeny k zabudování do kuchyňské linky. Působí maximálně nenápadně, pořizují si je tak lidé, jimž záleží na designu. K instalaci jsou sice potřebná dřevěná dvířka (ideálně v dekoru kuchyňské linky), ale nespornou výhodou je výsledný minimalisticky působící design celé linky.

Stolní myčky jsou minimalistické modely vhodné pro domácnosti o nejvýše dvou lidech. Instalují se přímo na kuchyňskou linku.

Velikost myčky nádobí

Velikost myčky souvisí s typem přístroje. Šíře běžných myček se pohybuje od 45 do 60 cm. Šířka 45 cm se nazývá slim, ovšem běžným rozměrem spíše bývá 60 cm. Výška činí standardně 82 cm (u vestavných) a 85 cm (u volně stojících myček). Stolní modely jsou menší, mají na výšku pouze 45 cm.

Kapacita myčky nádobí

Kapacita myčky je podmíněna její velikostí. Dána je počtem sad nádobí. Nejmenší myčky jich zvládnout 6, ty největší pojmou až 16 sad.

Spotřeba

Myčky spotřebovávají vodu i elektrickou energii. Už v roce 2013 musely povinně zmizet myčky energetické třídy A. V současnosti tak na trhu smějí být jen spotřebiče označené A+, případně A++ nebo nejúspornější verze A+++.

Spotřeba vody je stanovena na jeden cyklus. Ty nejlepší modely současného trhu se dokáží dostat na přibližně 6 litrů.

Z pohledu spotřebitele je zásadní se podívat především na energetickou třídu. Spotřeba vody není z pohledu celkové nákladovosti provozu myčky tak zásadní.

Hlučnost myčky nádobí

Čím tišší myčka bude, tím pro váš komfort a pohodu použití lépe. Nejtišší modely dosahují zhruba 39 dB. To odpovídá zhruba běžnému hlukovému pozadí.

Čas

Čas strávený u myčky bývá ve stínu technických parametrů. Je přitom je neméně důležitý, jeho hodnota je prakticky nevyčíslitelná.

Například myčky AEG je možno ovládat prostřednictvím chytré funkce QuickSelect, který umožňuje

upravit a spustit mycí program. Obdobnou funkcí nazvanou FAST disponují myčky BEKO. Perfektně čisté nádobí tak můžete mít, kdykoli jej potřebujete.

Ideální dárek pro domácí hospodyňku


Jak chytře nakoupit troubu pro svou milovanou?

Chcete svou milovanou obdarovat kromě myčky pod stromečkem také troubou? Výběr trouby se odvíjí především od následujících stěžejních parametrů:

 • typ
 • zdroj energie
 • technologie (konvenční pečení, připařování neboli pečení s přídavkem páry, plnohodnotné pečení v páře)
 • velikost
 • funkce

Typ trouby

Podobně jako u řady jiných spotřebičů je na současném trhu možné pořídit spotřebiče vestavné nebo volně stojící. Volně stojící verze znamená klasický sporák, v němž je trouba spojená s varnou deskou.

 • Výhodou je maximální mobilita.
 • Nevýhodou horší údržba, protože mezeře mezi sporákem a linkou se nevyhnete a hrozí, že vám do ní občas bude něco padat. Pokud se navíc pokazí například varná deska, přijdete rovnou i o troubu.

Vestavné trouby nabídnou minimalistické designové pojetí.

 • Základní výhodou je možnost nainstalovat si troubu tam, kde vám to vyhovuje. Dimenzujete ji tedy do příslušné výšky a nemusíte se k ní ohýbat.

Alternativou do malých kuchyní je stolní trouba, která svým objemem připomíná mikrovlnnou troubu. Umísťují se na kuchyňskou linku.

Zdroj energie

Se zdrojem energie je to poměrně jednoduché, trouby dostupné na současném trhu jsou povětšinou elektrické. Pečení v elektřině je rychlejší, rovnoměrnější a lépe se reguluje.

Velikost

Malé trouby s velikostí okolo 45 litrů jsou určeny maximálně pro dvoučlenné domácnosti. V případě, že patříte k vášnivým pekařům a máte velkou rodinu, využijete trouby nad 70 litrů.

Funkce

Vybírat je samozřejmě nutné i dle dostupných funkcí. Vyžadujete pokročilé funkce jako pečení v páře, které dokáže vytvořit křupavou kůru a zároveň udržet maso šťavnaté? Ocenili byste rychlý ohřev, který díky předehřátí zkracuje dobu pečení? Zohledněte to při nákupu.

V případě, že byste si nevěděli s výběrem rady, vyzkoušejte web www.dobreelektro.cz. Jsme specialisty na domácí spotřebiče a rádi vám ochotně pomůžeme.

Mrkněte na další články